Projekt MOSE projekt je zaštite Venecije od poplave. Projekt je integrirani sustav zaštite, koji se sastoji od niza pokretnih brana koje mogu izolirati Venecijansku lagunu od Jadranskog mora kada plima dosegne određenu razinu (110 cm) i do maksimalno tri metra.
Ideja je da prije dolaska plimnog vala iz otvorenog mora nastave posebne podvodne brane koje zatvaraju tri rupe u Laguni Venecije - s prolazom Lido, Malamocco i Chioggia. Za tih nekoliko sati, Venecijanska laguna bila bi zatvorena i brodovi ne bi mogli slobodno ulaziti. Ta bi podvodna pregradna vrata ležala na dnu mora i bila bi konstruirana kao posebni spremnici napunjeni zrakom ili vodom. Kad bi se napunili zrakom, tada bi se podigli na površinu mora i zatvorili svoje ulaze u Lagunu, a kad bi zrak propuhao, odmarali bi se na dnu mora. Brana bi bila široka oko 20 metara, a visina bi varirala od morskih dubina - od 20 do 30 metara. Projekt predviđa postavljanje oko 78 brana, a njihov životni vijek je oko 50 godina.
U jednom od najvećih građevinskih projekata u povijesti Italije u vrijednosti većoj od 7 milijardi eura sudjeluju dvije hrvatske tvrtke; Brodosplit i Gumiimpex-GRP.
Brodosplit će isporučiti 63 brane koje uključuju 20 000 tona ugrađenog čelika te ukupne vrijednosti radova i logistike u iznosu više od 70 milijuna eura. Paralelno s izgradnjom čeličnih brana u Brodosplitu, Gumiimpex-GRP se specijalizirao za proizvodnju zaštitnih gumenih obloga, proizvodeći gumene odbojnike koji su dio brane i leže na morskom dnu. Važno je naglasiti suradnju hrvatskih tvrtki i odluku talijanskog investitora da je nakon gotovo godinu dana testiranja u kineskim tvrtkama i nezadovoljstva rezultatima gradnja važne opreme povjerena domaćim tvrtkama.
Alat za projektiranje i izradu gumenih odbojnika, u koji se nakon formiranja i vulkanizacije formira gumeni odbojnik impresivne mase 920 kg, a na svaku čeličnu oštricu montira se nekoliko takvih branika. Prema projektu je dogovorena isporuka oko 300 komada branika.